Gaussova izoperimetrická nerovnost - Gaussian isoperimetric inequality - Wikipedia
V matematice je Gaussova izoperimetrická nerovnost, prokázáno Boris Tsirelson a Vladimir Sudakov,[1] a později nezávisle na Christer Borell,[2] uvádí, že mezi všemi sadami daných Gaussova míra v n-dimenzionální Euklidovský prostor, poloprostory mít minimální Gaussian hraniční opatření.
Matematická formulace
Nechat být měřitelný podmnožina obdařen standardní Gaussovou mírou s hustotou . Označit podle
ε-prodloužení A. Pak Gaussova izoperimetrická nerovnost tvrdí, že
kde
Důkazy a zobecnění
Původní důkazy Sudakova, Tsirelsona a Borella byly založeny na Paul Lévy je sférická izoperimetrická nerovnost.
Sergej Bobkov prokázal funkční zobecnění Gaussovy izoperimetrické nerovnosti z určité „dvoubodové analytické nerovnosti“.[3] Bakry a Ledoux poskytli další důkaz funkční nerovnosti Bobkova na základě poloskupina techniky, které fungují v mnohem abstraktnějším prostředí.[4] Později Barthe a Maurey poskytli další důkaz pomocí Brownův pohyb.[5]
Gaussova izoperimetrická nerovnost rovněž vyplývá z Ehrhardova nerovnost.[6][7]
Viz také
Reference
- ^ Sudakov, V. N .; Tsirel'son, B. S. (01.01.1978) [Přeloženo z: Zapiski Nauchnykh Seminarov Leningradskogo Otdeleniya Matematicheskogo Instituta im. V. A. Steklová AN SSSR, roč. 41, s. 14–24, 1974]. "Extrémní vlastnosti poloprostorů pro sféricky neměnné míry". Journal of Soviet Mathematics. 9 (1): 9–18. doi:10.1007 / BF01086099. ISSN 1573-8795.
- ^ Borell, Christer (1975). „Nerovnost Brunn-Minkowského v Gaussově prostoru“. Inventiones Mathematicae. 30 (2): 207–216. doi:10.1007 / BF01425510. ISSN 0020-9910.
- ^ Bobkov, S. G. (1997). „Izoperimetrická nerovnost na diskrétní krychli a elementární důkaz izoperimetrické nerovnosti v Gaussově prostoru“. Letopisy pravděpodobnosti. 25 (1): 206–214. doi:10.1214 / aop / 1024404285. ISSN 0091-1798.
- ^ Bakry, D .; Ledoux, M. (01.02.1996). „Izoperimetrická nerovnost Lévy – Gromova pro generátor nekonečné dimenzionální difúze“. Inventiones Mathematicae. 123 (2): 259–281. doi:10,1007 / s002220050026. ISSN 1432-1297.
- ^ Barthe, F .; Maurey, B. (01.07.2000). „Několik poznámek k izoperimetrii gaussovského typu“. Annales de l'Institut Henri Poincaré B. 36 (4): 419–434. doi:10.1016 / S0246-0203 (00) 00131-X. ISSN 0246-0203.
- ^ Latała, Rafał (1996). „Poznámka k Ehrhardově nerovnosti“. Studia Mathematica. 2 (118): 169–174. ISSN 0039-3223.
- ^ Borell, Christer (2003-11-15). „Ehrhardova nerovnost“. Comptes Rendus Mathématique. 337 (10): 663–666. doi:10.1016 / j.crma.2003.09.031. ISSN 1631-073X.