Stieltjes – Wigertovy polynomy - Stieltjes–Wigert polynomials - Wikipedia
V matematice Stieltjes – Wigertovy polynomy (pojmenoval podle Thomas Jan Stieltjes a Carl Severin Wigert ) jsou rodina základních hypergeometrických ortogonální polynomy v základním Schéma Askey, pro funkci hmotnosti [1]
na kladné reálné linii X > 0.
The momentový problém pro polynomy Stieltjes – Wigert je neurčitý; jinými slovy, existuje mnoho dalších opatření poskytujících stejnou rodinu ortogonálních polynomů (viz Kreinův stav ).
Koekoek a kol. (2010) uvádějí v oddíle 14.27 podrobný seznam vlastností těchto polynomů.
Definice
Polynomy jsou uvedeny v termínech základní hypergeometrické funkce a Pochhammer symbol podle[2]
kde
Ortogonalita
Protože momentový problém pro tyto polynomy je neurčitý existuje mnoho různých váhových funkcí na [0, ∞], pro které jsou ortogonální. Dva příklady takových váhových funkcí jsou
a
Poznámky
Reference
- Gasper, George; Rahman, Mizan (2004), Základní hypergeometrická řadaEncyklopedie matematiky a její aplikace, 96 (2. vyd.), Cambridge University Press, doi:10.2277/0521833574, ISBN 978-0-521-83357-8, PAN 2128719
- Koekoek, Roelof; Lesky, Peter A .; Swarttouw, René F. (2010), Hypergeometrické ortogonální polynomy a jejich q-analogySpringer Monografie z matematiky, Berlín, New York: Springer-Verlag, doi:10.1007/978-3-642-05014-5, ISBN 978-3-642-05013-8, PAN 2656096
- Koornwinder, Tom H .; Wong, Roderick S. C .; Koekoek, Roelof; Swarttouw, René F. (2010), „Ch. 18, Ortogonální polynomy“, v Olver, Frank W. J.; Lozier, Daniel M .; Boisvert, Ronald F .; Clark, Charles W. (eds.), NIST Handbook of Mathematical Functions, Cambridge University Press, ISBN 978-0-521-19225-5, PAN 2723248
- Szegő, Gábor (1975), Ortogonální polynomy, Colloquium Publications 23, American Mathematical Society, čtvrté vydání, ISBN 978-0-8218-1023-1, PAN 0372517
- Stieltjes, T. -J. (1894), „Obnovení sur les frakcí pokračuje“, Ann. Fac. Sci. Toulouse (francouzsky), VIII: 1–122, doi:10,5802 / po 108, JFM 25.0326.01, PAN 1344720
- Wang, Xiang-Sheng; Wong, Roderick (2010). "Jednotná asymptotika některých q-ortogonálních polynomů". J. Math. Anální. Appl. 364 (1): 79–87. doi:10.1016 / j.jmaa.2009.10.038.
- Wigert, S. (1923), „Sur les polynomes orthogonaux et l'Aproximation des fonctions continue“, Archiv matematiky, astronomů a fysiků (francouzsky), 17: 1–15, JFM 49.0296.01