Nerovnost Bogomolov – Miyaoka – Yau - Bogomolov–Miyaoka–Yau inequality
V matematice je Nerovnost Bogomolov – Miyaoka – Yau je nerovnost
mezi Chern čísla z kompaktní složité povrchy z obecný typ. Jeho hlavním zájmem je způsob, jakým omezuje možné topologické typy podkladového skutečného 4-potrubí. Nezávisle to prokázal Shing-Tung Yau (1977, 1978 ) a Yoichi Miyaoka (1977 ), poté, co Antonius Van de Ven (1966 ) a Fedor Bogomolov (1978 ) se ukázal jako slabší verze s konstantou 3 nahrazenou 8 a 4.
Armand Borel a Friedrich Hirzebruch ukázal, že nerovnost je nejlepší možné najít nekonečně mnoho případů, kdy rovnost platí. Nerovnost je v pozitivní charakteristice falešná: William E. Lang (1983 ) a Robert W. Easton (2008 ) uvedl charakteristické povrchy p, jako zobecněné Raynaudovy povrchy, pro které selže.
Formulace nerovnosti
Konvenční formulace nerovnosti Bogomolov – Miyaoka – Yau je následující. Nechat X být kompaktní komplexní povrch obecný typ a nechte C1 = C1(X) a C2 = C2(X) být první a druhý Třída Chern komplexního tečného svazku povrchu. Pak
Pokud tedy platí rovnost X je podíl míče. Druhé tvrzení je důsledkem Yauova diferenciálního geometrického přístupu, který je založen na jeho řešení Calabi domněnka.
Od té doby je topologická Eulerova charakteristika a podle Thom – Hirzebruchova věta o podpisu kde je podpis křižovatka na druhé kohomologii lze nerovnost Bogomolov – Miyaoka – Yau zapsat také jako omezení topologického typu povrchu obecného typu:
navíc pokud pak je univerzálním potahem koule.
Spolu s Noether nerovnost nerovnost Bogomolov – Miyaoka – Yau stanoví hranice při hledání složitých povrchů. Mapování topologických typů, které jsou realizovány jako složité povrchy, se nazývá geografie povrchů. vidět povrchy obecného typu.
Povrchy s C12 = 3C2
Li X je povrch obecného typu s , takže rovnost tedy platí v nerovnosti Bogomolov – Miyaoka – Yau Yau (1977) dokázal to X je izomorfní s kvocientem jednotkové koule v nekonečnou diskrétní skupinou. Příklady povrchů vyhovujících této rovnosti je těžké najít. Borel (1963) ukázal, že existuje nekonečně mnoho hodnot C2
1 = 3C2 pro které existuje povrch. David Mumford (1979 ) najít falešná projektivní rovina s C2
1 = 3C2 = 9, což je minimální možná hodnota, protože C2
1 + C2 je vždy dělitelné 12 a Prasad & Yeung (2007), Prasad & Yeung (2010), Donald I. Cartwright a Tim Steger (2010 ) ukázal, že existuje přesně 50 falešných projektivních letadel.
Barthel, Hirzebruch & Höfer (1987) poskytl metodu pro hledání příkladů, která zejména vytvořila povrch X s C2
1 = 3C2 = 3254. Ishida (1988) našel podíl tohoto povrchu s C2
1 = 3C2 = 45 a převzetí nerozvětvených obálek tohoto kvocientu uvádí příklady s C2
1 = 3C2 = 45k pro jakékoli kladné celé číslo kDonald I. Cartwright a Tim Steger (2010 ) našel příklady s C2
1 = 3C2 = 9n pro každé kladné celé číslo n.
Reference
- Barth, Wolf P .; Hulek, Klaus; Peters, Chris A.M .; Van de Ven, Antonius (2004), Kompaktní komplexní povrchy, Ergebnisse der Mathematik und ihrer Grenzgebiete. 3. Folge., 4, Springer-Verlag, Berlín, ISBN 978-3-540-00832-3, PAN 2030225
- Barthel, Gottfried; Hirzebruch, Friedrich; Höfer, Thomas (1987), Geradenkonfigurationen und Algebraische Flächen, Aspects of Mathematics, D4, Braunschweig: Friedr. Vieweg & Sohn, ISBN 978-3-528-08907-8, PAN 0912097
- Bogomolov, Fedor A. (1978), „Holomorfní tenzory a vektorové svazky na projektivních potrubích“, Izvestiya Akademii Nauk SSSR. Seriya Matematicheskaya, 42 (6): 1227–1287, ISSN 0373-2436, PAN 0522939
- Borel, Armand (1963), „Compact Clifford-Klein formy symetrických prostorů“, Topologie. Mezinárodní žurnál matematiky, 2 (1–2): 111–122, doi:10.1016/0040-9383(63)90026-0, ISSN 0040-9383, PAN 0146301
- Cartwright, Donald I .; Steger, Tim (2010), „Výčet 50 falešných projektivních rovin“, Comptes Rendus Mathématique, Elsevier Masson SAS, 348 (1): 11–13, doi:10.1016 / j.crma.2009.11.016
- Easton, Robert W. (2008), „Povrchy porušující Bogomolov-Miyaoka-Yau v pozitivní charakteristice“, Proceedings of the American Mathematical Society, 136 (7): 2271–2278, arXiv:matematika / 0511455, doi:10.1090 / S0002-9939-08-09466-5, ISSN 0002-9939, PAN 2390492
- Ishida, Masa-Nori (1988), „Eliptický povrch pokrytý Mumfordovou falešnou projektivní rovinou“, Matematický deník Tohoku, Druhá série, 40 (3): 367–396, doi:10,2748 / tmj / 1178227980, ISSN 0040-8735, PAN 0957050
- Lang, William E. (1983), „Příklady povrchů obecného typu s vektorovými poli“, Aritmetika a geometrie, sv. II, Progr. Matematika., 36, Boston, MA: Birkhäuser Boston, s. 167–173, PAN 0717611
- Miyaoka, Yoichi (1977), "On the Chern numbers of povrchy obecného typu", Inventiones Mathematicae, 42 (1): 225–237, Bibcode:1977InMat..42..225M, doi:10.1007 / BF01389789, ISSN 0020-9910, PAN 0460343
- Mumford, David (1979), „Algebraický povrch s dostatečným K, (K.2) = 9, sG= q = 0 ", American Journal of Mathematics Johns Hopkins University Press, 101 (1): 233–244, doi:10.2307/2373947, ISSN 0002-9327, JSTOR 2373947, PAN 0527834
- Prasad, Gopal; Yeung, Sai-Kee (2007), „Falešné projektivní roviny“, Inventiones Mathematicae, 168 (2): 321–370, arXiv:matematika / 0512115, Bibcode:2007InMat.168..321P, doi:10.1007 / s00222-007-0034-5, PAN 2289867
- Prasad, Gopal; Yeung, Sai-Kee (2010), „Dodatek k“ Falešné projektivní roviny"", Inventiones Mathematicae, 182 (1): 213–227, arXiv:0906.4932, Bibcode:2010InMat.182..213P, doi:10.1007 / s00222-010-0259-6, PAN 2672284
- Van de Ven, Antonius (1966), "Na počtech Chern určitých složitých a téměř složitých potrubí", Sborník Národní akademie věd Spojených států amerických, Národní akademie věd, 55 (6): 1624–1627, Bibcode:1966PNAS ... 55.1624V, doi:10.1073 / pnas.55.6.1624, ISSN 0027-8424, JSTOR 57245, PAN 0198496, PMC 224368, PMID 16578639
- Yau, Shing Tung (1977), „Calabiho domněnka a některé nové výsledky v algebraické geometrii“, Sborník Národní akademie věd Spojených států amerických, Národní akademie věd, 74 (5): 1798–1799, Bibcode:1977PNAS ... 74.1798Y, doi:10.1073 / pnas.74.5.1798, ISSN 0027-8424, JSTOR 67110, PAN 0451180, PMC 431004, PMID 16592394
- Yau, Shing Tung (1978), „Na Ricciho zakřivení kompaktního Kählerova potrubí a komplexní Monge-Ampereovy rovnice. I“, Sdělení o čisté a aplikované matematice, 31 (3): 339–411, doi:10,1002 / cpa. 3160310304, ISSN 0010-3640, PAN 0480350