Cauchy – Kowalevského věta - Cauchy–Kowalevski theorem
v matematika, Cauchy – Kovalevskaja věta (také psáno jako Cauchy – Kowalevského věta) je hlavní místní existence věta o jedinečnosti pro analytický parciální diferenciální rovnice spojený s Cauchyovy počáteční hodnoty. Zvláštní případ prokázal Augustin Cauchy (1842 ) a úplný výsledek do Sophie Kovalevskaya (1875 ).
Věta prvního řádu Cauchy – Kovalevskaya
Tato věta je o existenci řešení systému m diferenciální rovnice v n rozměry, když jsou koeficienty analytické funkce. Věta a její důkaz platí pro analytické funkce reálných nebo komplexních proměnných.
Nechat K. označte buď pole reálných nebo komplexních čísel a let PROTI = K.m a Ž = K.n. Nechat A1, ..., An−1 být analytické funkce na některých definováno sousedství z (0, 0) v Ž × PROTI a přijímání hodnot v m × m matice, a nechat b být analytickou funkcí s hodnotami v PROTI definované ve stejném sousedství. Pak existuje sousedství 0 v Ž na kterém kvazilineární Cauchyho problém
s počátečním stavem
na nadpovrchu
má jedinečné analytické řešení ƒ : Ž → PROTI blízko 0.
Příklad Lewyho ukazuje, že věta není platná pro všechny plynulé funkce.
Věta může být také uvedena v abstraktních (skutečných nebo komplexních) vektorových prostorech. Nechat PROTI a Ž být konečnými trojrozměrnými reálnými nebo složitými vektorovými prostory s n = dimŽ. Nechat A1, ..., An−1 být analytické funkce s hodnotami v Konec (PROTI) a b analytická funkce s hodnotami v PROTI, definované na některých sousedství z (0, 0) v Ž × PROTI. V tomto případě platí stejný výsledek.
Důkaz analytickou majorizací
Obě strany parciální diferenciální rovnice lze rozšířit jako formální mocenské řady a dát relace rekurence pro koeficienty formální mocenské řady pro F které jednoznačně určují koeficienty. The Taylor série koeficienty Aia b jsou specializovaný v maticové a vektorové normě jednoduchou skalární racionální analytickou funkcí. Odpovídající skalární Cauchyho problém zahrnující tuto funkci namísto Aia b má explicitní lokální analytické řešení. Absolutní hodnoty jeho koeficientů majorizují normy norem původního problému; takže formální řešení řady napájení musí konvergovat tam, kde konverguje skalární řešení.
Věta Cauchy – Kovalevskaya vyššího řádu
Li F a Fj jsou analytické funkce blízko 0, pak nelineární Cauchyho problém
s počátečními podmínkami
má jedinečné analytické řešení blízko 0.
To vyplývá z problému prvního řádu zvážením derivací h objevující se na pravé straně jako komponenty funkce s vektorovou hodnotou.
Příklad
The rovnice tepla
s podmínkou
má jedinečné formální řešení řady napájení (rozšířené kolem (0, 0)). Tato formální výkonová řada však nekonverguje pro žádné nenulové hodnoty t, takže v sousedství původu neexistují žádná analytická řešení. To ukazuje, že podmínka |α| + j ≤ k výše nelze upustit. (Tento příklad je způsoben Kowalevskim.)
Cauchy – Kovalevskaya – Kashiwara věta
Existuje široká generalizace Cauchy-Kovalevské věty pro systémy lineárních parciálních diferenciálních rovnic s analytickými koeficienty, Cauchy – Kovalevskaya – Kashiwara věta, kvůliMasaki Kashiwara (1983 ). Tato věta zahrnuje a cohomologické formulace, předložená v jazyce D-moduly. Podmínka existence zahrnuje podmínku kompatibility mezi nehomogenními částmi každé rovnice a zmizení a odvozený funktor .
Příklad
Nechat . Soubor . Systém má řešení pouze a pouze za podmínek kompatibility jsou ověřeny. Abychom měli jedinečné řešení, musíme zahrnout počáteční podmínku , kde .
Reference
- Cauchy, Augustin (1842), „Mémoire sur l'emploi du calcul des limites dans l'intégration des équations aux dérivées partielles“, Comptes rendus, 15 Dotisknuto v dílech Oeuvres, 1. série, Kniha VII, strany 17–58.
- Folland, Gerald B. (1995), Úvod do parciálních diferenciálních rovnic, Princeton University Press, ISBN 0-691-04361-2
- Hörmander, L. (1983), Analýza lineárních parciálních diferenciálních operátorů IGrundl. Matematika. Wissenschaft., 256Springer, doi:10.1007/978-3-642-96750-4, ISBN 3-540-12104-8, PAN 0717035 (lineární případ)
- Kashiwara, M. (1983), Systémy mikrodiferenciálních rovnicPokrok v matematice, 34, Birkhäuser, ISBN 0817631380
- von Kowalevsky, Sophie (1875), „Zur Theorie der partiellen Differentialgleichung“, Journal für die reine und angewandte Mathematik, 80: 1–32 (Německý pravopis jejího příjmení používaný v té době.)
- Nakhushev, A.M. (2001) [1994], "Cauchy-Kovalevskaya věta", Encyclopedia of Mathematics, Stiskněte EMS