Jan Saxl - Jan Saxl
Jan Saxl | |
---|---|
![]() Jan Saxl ve společnosti Oberwolfach v roce 2007 | |
narozený | |
Zemřel | 2. května 2020 | (ve věku 71)
Alma mater | University of Oxford |
Vědecká kariéra | |
Pole | Matematika |
Instituce | |
Teze | Znásobte tranzitivní permutační skupiny (1973) |
Doktorský poradce | Peter M. Neumann |
Jan Saxl (5. června 1948 - 2. května 2020) byl česko-britský matematik a profesor na Univerzita v Cambridge. Byl známý svou prací v konečném znění teorie skupin, zejména o důsledcích klasifikace konečných jednoduchých skupin.
Vzdělání a kariéra
Saxl se narodil v roce Brno, v tom, co bylo v té době Československo. Přišel k Spojené království v roce 1968, během Pražské jaro.[1] Po vysokoškolském studiu na University of Bristol,[1] absolvoval DPhil v roce 1973 na University of Oxford pod vedením Peter M. Neumann, s názvem Znásobte tranzitivní permutační skupiny.[2]
Saxl zastával postdoktorské pozice v Oxfordu a USA University of Illinois v Chicagu a pozice lektora na University of Glasgow. V roce 1976 se přestěhoval na University of Cambridge a strávil tam zbytek své kariéry.[1][3] Byl zvolen členem Gonville a Caius College v roce 1986,[1] a odešel do důchodu v roce 2015.[3]
Saxl publikoval přibližně 100 článků a podle MathSciNet byly tyto citovány více než 1900krát.[4] On je známý pro jeho práci v teorii konečných skupin, zejména na permutačních skupinách, a často spoluautorem Robert Guralnick, Martin Liebeck, a Cheryl Praeger. Některé pozoruhodné a vysoce citované[4] příklady této práce jsou následující. Liebeck, Saxl a Praeger podali relativně jednoduchý a ucelený důkaz o O'Nan – Scottova věta.[5] Již dlouho bylo známo, že každá maximální podskupina a symetrická skupina nebo střídavá skupina byl nepřechodný, neimitativní nebo primitivní a stejní autoři v roce 1988 poskytli částečný popis toho, jaké primitivní podskupiny se mohou vyskytovat.[6][7]
Osobní život
Saxl byl ženatý s cambridgeským matematikem Ruth M. Williams a měli jednu dceru Miriam.[1]
Smrt
Saxl zemřel 2. května 2020 po dlouhém období špatného zdraví.[1]
Ceny a vyznamenání
V červenci 2015 se na University of Cambridge uskutečnila třídenní konference na počest Saxla a Martina Liebecka.[8]
Publikace
Knihy
- Liebeck, Martin; Praeger, Cheryl; Saxl, Jan (2010). Msgstr "Pravidelné podskupiny primitivních permutačních skupin". Monografie Americké matematické společnosti. Americká matematická společnost (AMS). 203 (952). doi:10.1090 / s0065-9266-09-00569-9. ISBN 978-0-8218-4654-4. ISSN 0065-9266. PAN 2588738. OCLC 457767029.
- Guralnick, Robert M .; Müller, Peter; Saxl, Jan (2003). "Analog racionální funkce otázky Schura a výjimečnost permutačních reprezentací". Monografie Americké matematické společnosti. Americká matematická společnost (AMS). 162 (773). arXiv:matematika / 0201069. doi:10.1090 / poznámka / 0773. ISBN 9780821832882. ISSN 0065-9266. PAN 1955160.
- Ivanov, Alexander A .; Liebeck, Martin W .; Saxl, Jan, eds. (2003). Skupinová kombinatorika a geometrie: Durham 2001. New Jersey London: World Scientific. ISBN 981-238-312-3. OCLC 228115554.
- Liebeck, Martin W .; Saxl, Jan, eds. (1992). Skupiny, kombinatorika a geometrie: Durham, 1990. Cambridge England New York: Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-40685-7. OCLC 839544039.
- Liebeck, Martin W .; Praeger, Cheryl E .; Saxl, Jan (1990). "Maximální faktorizace konečných jednoduchých skupin a jejich skupin automorfismu". Monografie Americké matematické společnosti. Americká matematická společnost (AMS). 86 (432). doi:10.1090 / poznámka / 0432. ISBN 9780821861554. ISSN 0065-9266. PAN 1016353.
Vybrané články
- Liebeck, Martin W .; Praeger, Cheryl E .; Saxl, Jan (1988). „K teorému O'Nan-Scott pro konečné primitivní permutační skupiny“. Journal of the Australian Mathematical Society. Řada A. Čistá matematika a statistika. Cambridge University Press (CUP). 44 (3): 389–396. doi:10.1017 / s144678870003216x. ISSN 0263-6115.
Reference
- ^ A b C d E F „Profesor Jan Saxl (nekrolog)“. Gonville a Caius. Univerzita v Cambridge. 5. května 2020. Citováno 9. května 2020.
- ^ Jan Saxl na Matematický genealogický projekt
- ^ A b Johnson, John (5. května 2020). „Profesor Jan Saxl: Vedoucí osobnost algebry“. London Mathematical Society. Citováno 9. května 2020.
- ^ A b „Profil autora Jana Saxla“. MathSciNet. Americká matematická společnost.
- ^ Liebeck, Martin W .; Praeger, Cheryl E .; Saxl, Jan (1988). „K teorému O'Nan-Scott pro konečné primitivní permutační skupiny“. Journal of the Australian Mathematical Society. Řada A. Čistá matematika a statistika. Cambridge University Press (CUP). 44 (3): 389–396. doi:10.1017 / s144678870003216x. ISSN 0263-6115. PAN 0929529.
- ^ Liebeck, Martin W; Praeger, Cheryl E; Saxl, Jan (1987). "Klasifikace maximálních podskupin konečných střídajících se a symetrických skupin". Journal of Algebra. Elsevier BV. 111 (2): 365–383. doi:10.1016/0021-8693(87)90223-7. ISSN 0021-8693. PAN 0916173.
- ^ Wilson, Robert (2009). Konečné jednoduché skupiny. London New York: Springer. p. 4. ISBN 978-1-84800-988-2. OCLC 535009535.
- ^ „Jednoduché skupiny, zastoupení a související témata (oznámení o konferenci)“ (PDF). Zpravodaj. London Mathematical Society. 2015. Citováno 9. května 2020.