Alexander – Spanierova kohomologie - Alexander–Spanier cohomology

v matematika, zejména v algebraická topologie, Alexander – Spanierova kohomologie je kohomologie teorie pro topologické prostory.

Dějiny

To bylo představeno James W. Alexander  (1935 ) pro speciální případ kompaktních metrické prostory, a tím Edwin H. Spanier  (1948 ) pro všechny topologické prostory na základě návrhu Alexander D. Wallace.

Definice

Li X je topologický prostor a G je abelianská skupina, pak existuje komplex řetězců C jehož p-tý termín je sada všech funkcí od na G s diferenciálem dána

Má subkomplex funkcí, které zmizí v sousedství úhlopříčky. Komhomologické skupiny Alexander – Spanier jsou definovány jako kohomologické skupiny komplexu kvocientů .

Varianty

Je také možné definovat Alexander – Spanier homologii (Massey 1978 ) a Alexander – Spanier kohomologie s kompaktními podpěrami (Bredon 1997 ).

Napojení na další kohomologie

Komhomologické skupiny Alexander – Spanier se shodují s Čechova kohomologie skupiny pro kompaktní Hausdorffovy prostory a shodovat se s singulární kohomologie skupiny pro lokálně konečné komplexy.

Reference

  • Alexander, James W. (1935), „Na řetězech komplexu a jejich dualitách“, Sborník Národní akademie věd Spojených států amerických, Národní akademie věd, 21 (8): 509–511, Bibcode:1935PNAS ... 21..509A, doi:10.1073 / pnas.21.8.509, ISSN  0027-8424, JSTOR  86360, PMC  1076641, PMID  16577676
  • Bredon, Glen E. (1997), Teorie svazků, Postgraduální texty z matematiky, 170 (2. vyd.), Berlín, New York: Springer-Verlag, doi:10.1007/978-1-4612-0647-7, ISBN  978-0-387-94905-5, PAN  1481706
  • Massey, William S. (1978), „Jak uvést výklad teorie homologie typu Čech-Alexander-Spanier“, Americký matematický měsíčník, 85 (2): 75–83, doi:10.2307/2321782, ISSN  0002-9890, JSTOR  2321782, PAN  0488017
  • Massey, William S. (1978), Homologie a teorie kohomologie. Přístup založený na Alexander-Spanier cochains.Monografie a učebnice čisté a aplikované matematiky, 46, New York: Marcel Dekker Inc., ISBN  978-0-8247-6662-7, PAN  0488016
  • Spanier, Edwin H. (1948), „Cohomology theory for general spaces“, Annals of Mathematics, Druhá série, 49: 407–427, doi:10.2307/1969289, ISSN  0003-486X, JSTOR  1969289, PAN  0024621