Verlindeova algebra - Verlinde algebra
v matematika, a Verlindeova algebra je konečně-dimenzionální asociativní algebra představil Erik Verlinde (1988 ), na základě prvků φλ odpovídající primárním polím racionálního teorie dvourozměrného konformního pole, jehož strukturní konstanty Nν
λμ popsat fúzi primárních polí.
Verlindeův vzorec
Z hlediska modulární S-matice, jsou fúzní koeficienty dány vztahem[1]
kde je složkově komplexní konjugát .
Kroucená ekvivariantní K-teorie
Li G je kompaktní Lieova skupina, existuje racionální teorie konformního pole, jejíž primární pole odpovídají reprezentacím λ nějaké pevné úrovně skupina smyček z G. Pro tento speciální případ Osvobozen, Hopkins a Teleman (2001) ukázal, že Verlindeovu algebru lze identifikovat pomocí zkrouceného ekvivariantu K-teorie z G.
Viz také
Poznámky
- ^ Blumenhagen, Ralph (2009). Úvod do konformní teorie pole. Plauschinn, Eriku. Dordrecht: Springer. str.143. ISBN 9783642004490. OCLC 437345787.
Reference
- Beauville, Arnaud (1996), „Konformní bloky, pravidla fúze a Verlindeův vzorec“ (PDF), v Teicher, Mina (vyd.), Sborník z konference Hirzebruch 65 o algebraické geometrii (Ramat Gan, 1993), Israel Math. Konf. Proc., 9, Ramat Gan: Bar-Ilan Univ., S. 75–96, arXiv:alg-geom / 9405001, PAN 1360497
- Bott, Raoul (1991), „Na formuli E. Verlinde v kontextu stabilních svazků“, Mezinárodní žurnál moderní fyziky A, 6 (16): 2847–2858, Bibcode:1991 IJMPA ... 6.2847B, doi:10.1142 / S0217751X91001404, ISSN 0217-751X, PAN 1117752
- Faltings, Gerd (1994), „Důkaz pro Verlindeův vzorec“, Journal of Algebraic Geometry, 3 (2): 347–374, ISSN 1056-3911, PAN 1257326
- Osvobozen, Daniel S. (2001), „Verlindeova algebra je zkroucená ekvivariantní K-teorie“, Turkish Journal of Mathematics, 25 (1): 159–167, arXiv:matematika / 0101038, Bibcode:Matematika 2001 ... 1038F, ISSN 1300-0098, PAN 1829086
- Verlinde, Erik (1988), „Fúzní pravidla a modulární transformace v 2D teorii konformního pole“, Jaderná fyzika B, 300 (3): 360–376, Bibcode:1988NuPhB.300..360V, doi:10.1016/0550-3213(88)90603-7, ISSN 0550-3213, PAN 0954762
- Witten, Edward (1995), „Verlindeova algebra a cohomologie Grassmannianů“, Geometrie, topologie a fyzika, Konf. Proc. Poznámky k přednášce Geom. Topologie, IV, Int. Press, Cambridge, MA, str. 357–422, arXiv:hep-th / 9312104, Bibcode:1993hep.th ... 12104W, PAN 1358625
- Diskuse o MathOverflow s řadou referencí.