Chandrasekhar – Page rovnice - Chandrasekhar–Page equations - Wikipedia

Chandrasekhar – Page rovnice popsat vlnovou funkci roztočit-1/2 masivní částice, který vyústil v hledání oddělitelného řešení Diracova rovnice v Metrika Kerr nebo Metrika Kerr – Newman. V roce 1976 Subrahmanyan Chandrasekhar ukázal, že oddělitelný roztok lze získat z Diracova rovnice v Metrika Kerr.[1] Později, Don Page rozšířil tuto práci na Metrika Kerr-Newman, to platí pro nabité černé díry.[2] Page si ve svém příspěvku všiml, že N. Toop také odvodil své výsledky nezávisle, jak jej informoval Chandrasekhar.

Předpokládáním normálního režimu rozkladu formy pro čas a azimutální složku sférických polárních souřadnic , Chandrasekhar ukázal, že čtyři bispinor komponenty lze vyjádřit jako součin radiálních a úhlových funkcí. Dvě radiální a úhlové funkce jsou označeny , a , . Energie měřená v nekonečnu je a axiální moment hybnosti je což je napůl celé číslo.

Chandrasekhar – Page úhlové rovnice

Úhlové funkce uspokojí spojené rovnice vlastních čísel,[3]

kde

a . Tady je moment hybnosti na jednotku hmotnosti černé díry a je odpočinková hmota částice. Eliminující mezi výše uvedenými dvěma rovnicemi získá jedna

Funkce splňuje adjunktní rovnici, kterou lze získat z výše uvedené rovnice nahrazením s . Okrajové podmínky pro tyto diferenciální rovnice druhého řádu jsou takové (a ) být pravidelný na a . Problém vlastních čísel, který je zde uveden, obecně vyžaduje numerické integrace, aby mohl být vyřešen. Explicitní řešení jsou k dispozici pro případ, kdy .[4]

Reference

  1. ^ Chandrasekhar, S. (1976-06-29). "Řešení Diracova rovnice v Kerrově geometrii". Sborník královské společnosti v Londýně. Řada A, Matematické a fyzikální vědy. Královská společnost. 349 (1659): 571–575. Bibcode:1976RSPSA.349..571C. doi:10.1098 / rspa.1976.0090. ISSN  2053-9169. S2CID  122791570.
  2. ^ Page, Don N. (1976-09-15). „Diracova rovnice kolem nabité rotující černé díry“. Fyzický přehled D. Americká fyzická společnost (APS). 14 (6): 1509–1510. Bibcode:1976PhRvD..14.1509P. doi:10.1103 / physrevd.14.1509. ISSN  0556-2821.
  3. ^ Chandrasekhar, S., (1983). Matematická teorie černých děr. Clarenden Press, oddíl 104
  4. ^ Chakrabarti, S. K. (09.01.1984). "Na hmotnostně závislých sféroidních harmonických točivých polovin". Sborník královské společnosti v Londýně. Řada A, Matematické a fyzikální vědy. Královská společnost. 391 (1800): 27–38. Bibcode:1984RSPSA.391 ... 27C. doi:10.1098 / rspa.1984.0002. ISSN  2053-9169. JSTOR  2397528. S2CID  120673756.