Nerovnost Lubell – Yamamoto – Meshalkin - Lubell–Yamamoto–Meshalkin inequality
v kombinační matematika, Nerovnost Lubell – Yamamoto – Meshalkin, běžněji známý jako LYM nerovnost, je nerovnost na velikosti sad v a Spernerova rodina, prokázáno Bollobás (1965), Lubell (1966), Meshalkin (1963), a Yamamoto (1954). Je pojmenován podle iniciál tří svých objevitelů.
Tato nerovnost patří do pole kombinatorika sad a má mnoho aplikací v kombinatorice. Lze jej použít zejména k prokázání Spernerova věta. Jeho název se také používá pro podobné nerovnosti.
Výrok věty
Nechat U být n- sada prvků, nechť A být rodinou podmnožin U taková, že žádná A je podmnožinou jiné sady v Aa nechte Ak označte počet sad velikostí k v A. Pak
Lubellův důkaz
Lubell (1966) dokazuje nerovnost Lubell – Yamamoto – Meshalkin o a argument dvojího počítání ve kterém počítá obměny z U dvěma různými způsoby. Nejprve spočítáním všech permutací U identifikováno jako {1,…, n } přímo, jeden zjistí, že existují n! z nich. Ale za druhé, lze vygenerovat permutaci (tj. Pořadí) prvků prvku U výběrem sady S v A a výběr mapy, která odesílá {1,…, |S | } do S. Pokud |S | = k, sada S je tímto způsobem spojeno s k!(n − k)! permutace a v každé z nich obraz první k prvky U je přesně S. Každá permutace může být spojena pouze s jednou sadou v A, protože pokud dvě předpony permutace obě vytvořené sady v A pak by jedna byla podmnožinou druhé. Proto je počet permutací, které lze generovat tímto postupem,
Protože toto číslo je nanejvýš celkový počet všech permutací,
Nakonec vydělíme výše uvedenou nerovnost n! vede k výsledku.
Reference
- Bollobás, B. (1965), „O zobecněných grafech“, Acta Mathematica Academiae Scientiarum Hungaricae, 16 (3–4): 447–452, doi:10.1007 / BF01904851, PAN 0183653.
- Lubell, D. (1966), „Krátký důkaz Spernerova lemmatu“, Journal of Combinatorial Theory, 1 (2): 299, doi:10.1016 / S0021-9800 (66) 80035-2, PAN 0194348.
- Meshalkin, L. D. (1963), „Zobecnění Spernerovy věty o počtu podmnožin konečné množiny“, Teorie pravděpodobnosti a její aplikace, 8 (2): 203–204, doi:10.1137/1108023, PAN 0150049.
- Yamamoto, Koichi (1954), „Logaritmický řád volné distribuční mřížky“, Journal of the Mathematical Society of Japan, 6: 343–353, doi:10.2969 / jmsj / 00630343, PAN 0067086.