Skupina Dempwolff - Dempwolff group

V matematické teorii konečných grup je Skupina Dempwolff je konečná skupina objednávky 319979520 = 215·32· 5 · 7 · 31, to je jedinečné nesplitované rozšíření z jeho přirozeným modulem objednávky . Jedinečnost takového nerozděleného rozšíření ukázala Dempwolff (1972) a existenci Thompson (1976), který ukázal pomocí některých počítačových výpočtů Smith (1976) že skupina Dempwolff je obsažena v kompaktní Lieově skupině jako podskupina upevňující určitou mřížku v Lieově algebře , a je také obsažena v Thompsonova sporadická skupina (úplná skupina automorfismu této mřížky) jako maximální podskupina.

Huppert (1967, str.124) ukázal, že jakékoli rozšíření jeho přirozeným modulem rozdělí, pokud , a Dempwolff (1973) ukázal, že se také rozdělí, pokud není 3, 4 nebo 5 a v každém z těchto tří případů existuje pouze jedna nerozdělená přípona. Tyto tři nesplitované rozšíření lze zkonstruovat následovně:

  • Nesplitovaná přípona je maximální podskupina Skupina Chevalley .
  • Nesplitovaná přípona je maximální podskupina sporadických Skupina Conway Spol3.
  • Nesplitovaná přípona je maximální podskupina Thompsonova sporadická skupina Čt.

Reference

  • Dempwolff, Ulrich (1972), "Na rozšíření základní abelianské skupiny řádu 25 podle GL (5,2) ", Rendiconti del Seminario Matematico della Università di Padova. Matematický deník univerzity v Padově, 48: 359–364, ISSN  0041-8994, PAN  0393276
  • Dempwolff, Ulrich (1973), „O druhé kohomologii GL (n, 2)“, Australská matematická společnost. Časopis. Řada A. Čistá matematika a statistika, 16: 207–209, doi:10.1017 / S1446788700014221, ISSN  0263-6115, PAN  0357639
  • Griess, Robert L. (1976), "V podskupině objednávky 215 . ¦GL (5,2) ¦ v E8(C), skupina Dempwolff a Aut (D8° D8° D8)" (PDF), Journal of Algebra, 40 (1): 271–279, doi:10.1016/0021-8693(76)90097-1, ISSN  0021-8693, PAN  0407149
  • Huppert, Bertram (1967), Endliche Gruppen (v němčině), Berlín, New York: Springer-Verlag, ISBN  978-3-540-03825-2, PAN  0224703, OCLC  527050
  • Smith, P. E. (1976), „Jednoduchá podskupina M? A E8(3)", Bulletin of London Mathematical Society, 8 (2): 161–165, doi:10.1112 / blms / 8.2.161, ISSN  0024-6093, PAN  0409630
  • Thompson, John G. (1976), „Věta o konjugaci pro E8", Journal of Algebra, 38 (2): 525–530, doi:10.1016/0021-8693(76)90235-0, ISSN  0021-8693, PAN  0399193

externí odkazy